Sort by

Andre de Nervaux has logged 160 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Duck Duck

Duck Duck

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Age Out

Age Out

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Feeler

Feeler

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Grandma about Grandpa

Grandma about Grandpa

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
These Days

These Days

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chlorine

Chlorine

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry