Sort by

James has logged 180 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oxhide II

Oxhide II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oxhide

Oxhide

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Nomine Patris

In Nomine Patris

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Diary

Blue Diary

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
575 Castro St.

575 Castro St.

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Road

The Royal Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry