Sort by

James has logged 25 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Operation Concrete

Operation Concrete

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Letter to Jane

Letter to Jane

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gross Misconduct: The Life of Brian Spencer

Gross Misconduct: The Life of Brian Spencer

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear City

Fear City

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
British Sounds

British Sounds

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Calendar

Calendar

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry