RSS feed for andremv
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Hills of Disorder

The Hills of Disorder

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Last Train Home

Last Train Home

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Seven Years in May

Seven Years in May

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pastor Cláudio

Pastor Cláudio

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Esta Não É A Sua Vida

Esta Não É A Sua Vida

1991
×
Edit this entry  
16
The Rizzle

The Rizzle

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Banco Imobiliário

Banco Imobiliário

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Disappearance of Willie Bingham

The Disappearance of Willie Bingham

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Right Place, Wrong Tim

Right Place, Wrong Tim

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Sermon

The Sermon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Special Day

Special Day

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Demon

Demon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Reverse

Reverse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Salt

Salt

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Polaroid

Polaroid

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Baptism of Blood

Baptism of Blood

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Gleaners & I

The Gleaners & I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ser Tão Cinzento

Ser Tão Cinzento

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Grey Morning

Grey Morning

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
11
Carro de Bois

Carro de Bois

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Velha a Fiar

A Velha a Fiar

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
São João Del Rei

São João Del Rei

1958
×
★★★½
Edit this entry  
10
O João de Barro

O João de Barro

1956
×
★★★½
Edit this entry  
10
Brasilianas 7 Meus Oito Anos (Canto Escolar)

Brasilianas 7 Meus Oito Anos (Canto Escolar)

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Brasilianas 6 Manhã Na Roça (O Carro de Bois)

Brasilianas 6 Manhã Na Roça (O Carro de Bois)

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Brasilianas 4 Engenhos e Usinas

Brasilianas 4 Engenhos e Usinas

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
Brasilianas 5 Cantos de Trabalho

Brasilianas 5 Cantos de Trabalho

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
Brasilianas 3 Aboio e Cantiga

Brasilianas 3 Aboio e Cantiga

1954
×
★★★
Edit this entry  
10
Brasilianas 2 Azulão e Pinhal

Brasilianas 2 Azulão e Pinhal

1948
×
★★½
Edit this entry  
05
Brasilianas 1 Chuá-Chuá e Casinha Pequenina

Brasilianas 1 Chuá-Chuá e Casinha Pequenina

1945
×
★★★
Edit this entry  
05
O Despertar da Redentora

O Despertar da Redentora

1942
×
★★
Edit this entry  
05
Bandeirantes

Bandeirantes

1940
×
★★★
Edit this entry  
28
Go Ahead, Brazil!

Go Ahead, Brazil!

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry