Sort by

Andre has logged 212 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Chappie

Chappie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Inspector Gadget

Inspector Gadget

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Siberia

Siberia

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tron

Tron

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
League of Legends: Origins

League of Legends: Origins

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry