Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Transformers: Rise of the Beasts

Transformers: Rise of the Beasts

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sanctuary

Sanctuary

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fast X

Fast X

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tell Me About Yourself

Tell Me About Yourself

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dorian Blues

Dorian Blues

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Cars

Cars

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Transformers

Transformers

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
RABBIT

RABBIT

×
Edit this entry  
14
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Martha Mitchell Effect

The Martha Mitchell Effect

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry