Sort by

Andy has logged 77 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
War Horse

War Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Esteros

Esteros

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Summer

Summer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last Summer

Last Summer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry