• Akira

    ★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★½

  • Maurice

    ★★★

  • Red's Dream

    ★★★½

  • Platoon

    ★★★

  • Luxo Jr.

    ★★★½

  • The Transformers: The Movie

    ★★★

  • Aliens

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Back to the Future

    ★★★½

  • Come and See

    ★★★★

  • Return to Oz

    ½

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • The Adventures of André and Wally B.

    ★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • Michael Jackson's Thriller

    ★★★½

  • The Right Stuff

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★

  • Sophie's Choice

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★

  • Poltergeist

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★½

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★½

  • The Muppet Movie

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • I Know Why the Caged Bird Sings

    ★★½

  • Grease

    ★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★½

  • Annie Hall

    ★★½

  • Eraserhead

    ★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★½

  • Paper Moon

    ★★★½

  • Slaughterhouse-Five

    ★★

  • The Godfather

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Melody

    ★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★

  • Je T'Aime, Je T'Aime

    ★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★

  • El perseguidor

    ★★½

  • Send Me No Flowers

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • The Sword in the Stone

    ★★★½

  • Charade

    ★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★½

  • Psycho

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Cinderella

  • Blithe Spirit

    ★★★

  • Dumbo

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs