Andrew has logged 33 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A. K.

A. K.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mindhunters

Mindhunters

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Edit this entry