Andrew has logged 416 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry