Andrew has logged 55 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 5,000 Fingers of Dr. T.

The 5,000 Fingers of Dr. T.

1953
×
★★★½
Edit this entry  
31
Twice Upon a Time

Twice Upon a Time

1983
×
★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Edit this entry  
31
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★
Edit this entry  
28
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Django

Django

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Edit this entry  
20
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Borgman

Borgman

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Last of the Unjust

The Last of the Unjust

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oculus

Oculus

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Austenland

Austenland

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry