Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The November Man

The November Man

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eraser

Eraser

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry