Sort by

Andrew has logged 191 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
31
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rumble: The Indians Who Rocked the World

Rumble: The Indians Who Rocked the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Journey Back to Christmas

Journey Back to Christmas

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godless

Godless

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
With Love, Christmas

With Love, Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry