Andrew has logged 314 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Kid in King Arthur's Court

A Kid in King Arthur's Court

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Science of Fictions

The Science of Fictions

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Truth

The Truth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry