Sort by

Andrew has logged 121 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Anne at 13,000 Feet.

Anne at 13,000 Feet.

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry