Sort by

Andrew Nosal has logged 271 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry