Sort by

The Chef Hicks has logged 69 entries for films during December 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Football

Football

1897
×
Read the review Edit this entry  
30
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strange World

Strange World

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beowulf

Beowulf

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hitler's Clone

Hitler's Clone

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
What Happened, Brittany Murphy?

What Happened, Brittany Murphy?

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Annie

Annie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
Morbius

Morbius

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paws of Fury: The Legend of Hank

Paws of Fury: The Legend of Hank

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry