Andrew has logged 436 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
15
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Delphi Falls

Delphi Falls

2017
×
Edit this entry  
06
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
Edit this entry  
06
Wherever You Go, There We Are

Wherever You Go, There We Are

2017
×
Edit this entry  
06
Trans/Figure/Ground

Trans/Figure/Ground

2016
×
Edit this entry  
05
Gone to Earth

Gone to Earth

1950
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
She and Her Cat

She and Her Cat

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Starman

Starman

1984
×
★★
Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★
Edit this entry  
12
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Person to Person

Person to Person

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
★★★★
Edit this entry