Andrew has logged 36 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Edit this entry  
30
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★½
Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Edit this entry  
15
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★
Edit this entry  
14
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scoop

Scoop

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Memories

Memories

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
Qwerty

Qwerty

2017
×
Edit this entry  
06
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry