Sort by

Andrew has logged 410 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Frida

Frida

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Float

Float

2019
×
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Story Well Spun

A Story Well Spun

1906
×
Edit this entry  
13
Maple Leaf Viewing

Maple Leaf Viewing

1899
×
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Promare

Promare

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
03
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Colour Box

A Colour Box

1935
×
Edit this entry  
25
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Satantango

Satantango

1994
×
Read the review Edit this entry  
14
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Light from Light

Light from Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Show About The Show - S2

The Show About The Show - S2

2019
×
★★★
Edit this entry