Sort by

Andrew has logged 308 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Vincent

Vincent

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry