Sort by

Andrew has logged 36 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Highness

Your Highness

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stripes

Stripes

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★½
Edit this entry  
11
Happiness

Happiness

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry