Sort by

Andy has logged 26 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Boat Builders

Boat Builders

1938
×
★★★½
Edit this entry  
19
Clock Cleaners

Clock Cleaners

1937
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★★
Edit this entry  
17
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shun Li and the Poet

Shun Li and the Poet

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
I, Anna

I, Anna

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Edit this entry  
10
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★½
Edit this entry  
08
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Edit this entry