Sort by

AndyEnglish has logged 194 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Trip

The Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Love Hard

Love Hard

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
After Love

After Love

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Visions of Ecstasy

Visions of Ecstasy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★
Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ode to Joy

Ode to Joy

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Edit this entry  
26
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry