• Madeline's Madeline

    Madeline's Madeline

    ★★½

    This movie is the definition of not caring for it while respecting the hell out of it. It's a wild ride and a next level performance from Helena Howard. It deals with mental health and is beyond creative from a filmmaking aspect but it just did nothing for me to grip me or keep me interested.

  • Masques

    Masques

    ★★★½

    This is the first film I've seen from French New Wave director Claude Chabrol and I was not disappointed. It's a fun cat and mouse mystery with some clever foreshadowing and some super fun performances. Chabrol has some beautiful camera movement and the motif of the reflection as a form of false self throughout the film is very well done.

    It has the build and feel of Hitchcock thriller while never quite reaching the highs of them. The tension never…

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    I'm a huge fan of Edgar Wright and while I still enjoyed this film, it is definitely near the bottom of his filmography.

    The first act had me hooked and was the best part of the film. Even into the second act I was loving every second of it but as the film moves towards its ending it begins to get muddled and feel repetitive. While the visuals, editing, camerawork, and soundtrack were perfect, the story and writing hold this film back. It's still worth a watch but unless you really love this kind of movie, maybe wait until it's on streaming or VOD.

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    I loved everything about this film. The scale is incredible, the visuals are mind blowing, the sound design is top notch, and Denis takes a story that was deemed "unfilmable" and makes it easy to follow even for those who haven't read the book.

    I can see people being turned off by the fact that it's basically one half of a movie but otherwise it hits every note it wants to with passion and purpose. Dune is the most immersive theater experience I have had in years and it needs to be seen on the biggest screen with the best audio possible.

  • Titane

    Titane

    ★★½

    Titane is a strange one for me. I think there are a couple movies thrown into one here and when put together they don't totally work.

    Ducournau takes a lot of compelling themes and ideas and mashes them together. Themes like past trauma, family acceptance, alienation, and grief but doesn't necessarily go all in on any of them. So many aspects of character or story are introduced only to be thrown out and never tie back into the overall narrative.…

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★

    Not much needs to be said about The 400 Blows. It's a film that kick started a legendary career and influenced and still influences generations of filmmakers. It's a deeply personal almost auto-biographical story that beautifully shows the fusion of life and cinema for Truffaut. It still stands as one of the best coming of age films of all time and essential viewing for any fan of cinema.

  • The Wild Child

    The Wild Child

    ★★★

    Francois Truffaut stars in what is the closest he would ever get to documentary film making. The Wild Child is a slower paced story about the importance of education and knowledge in the period of Enlightenment and that everlasting argument of nature vs culture.

    Some of the things work wonderfully but this may have been more effective as a 40 minute short film in my eyes. It's still a beautiful and personal piece of cinema from Truffaut.

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★

    The fact that this bombed so hard at the box office hurts me. A medieval Ridley Scott epic with an amazing cast and something to say that relates perfectly to modern life. They play with perspective through 3 separate chapters and it's a brilliant way to tell the story. Never during the long runtime did I ever feel bored even though I was watching essentially the same scene 3 times over.

    Because of what happened to the box office here we are just going to see less and less big original content and more sequels to existing IP and that just makes me sad.

  • Clue

    Clue

    ★★★★

    This is a movie that I never saw when I was younger and really held no nostalgic place in my heart like it does for a lot of people. I had even tried throwing it on a couple times but the beginning just never hooked me.

    I recently however got the chance to go see it in a theater and sit through the whole thing and I'll say, the beginning still crawls and has jokes that don't land but the last 30 or so minutes is some of the most fun I've had in a movie in a long time. Tim Curry is a national treasure.

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★

    This is genuinely bad film for the most part. It's blatantly the 2nd in a trilogy that does nothing to advance the story until the last 5 minutes of the film. The flashbacks take away from the original. Jaime Lee Curtis was barely in the movie. The writing was borderline laughable.

    Other than that there were some cool kills and I'll never get tired of the Halloween score. Hopefully Halloween Ends can stick the landing cause this ain't it.

  • DragonHeart

    DragonHeart

    ★★★★

    This is a seminal film for me and will always hold a giant place in my heart. It led me into the fantasy genre and to this day is still a blast to watch. Performances are great and the action is fun. I still can't listen to the score without instantly getting emotional.

  • There's Someone Inside Your House

    There's Someone Inside Your House

    ★★½

    There's Someone Inside Your House is a fun, while predictable teenage slasher. It obviously is playing in the genre that Scream created and is a nice take on cancel culture in the horror genre. The kills are mediocre for the most part and performances forgettable but it's the perfect time killer on Netflix if you are looking for something to watch.