Andrew has logged 363 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
There Goes the Neighbourhood: The Making of The 'Burbs

There Goes the Neighbourhood: The Making of The 'Burbs

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Greta

Greta

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Old School

Old School

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
3x2: A Conversation

3x2: A Conversation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Space in Between

The Space in Between

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
½
Read the review Edit this entry