adam has logged 129 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Solace

Solace

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Identity

Identity

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dream House

Dream House

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Within

Within

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inferno

Inferno

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Death of Superman

The Death of Superman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gift

The Gift

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry