em has logged 214 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★
Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
23
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
22
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry