Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★
Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Caiman

The Caiman

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
White Eye

White Eye

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Present

The Present

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
To: Gerard

To: Gerard

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Snail and the Whale

The Snail and the Whale

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Opera

Opera

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Colette

Colette

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Residue

Residue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★
Edit this entry