Sort by

Andy has logged 341 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 355

The 355

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Emergency

Emergency

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
There There

There There

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★
Edit this entry  
28
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Train Again

Train Again

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Burden

The Burden

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The United States of America

The United States of America

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Edit this entry  
18
13: The Musical

13: The Musical

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry