RSS feed for Andreas
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Room

Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Border

Border

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Good bye, Lenin!

Good bye, Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
The Savages

The Savages

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
★★★
Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Dig

The Dig

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ever After

Ever After

2018
×
★½
Edit this entry  
06
Let Me Fall

Let Me Fall

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Unthinkable

The Unthinkable

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cornelis - dokumentären

Cornelis - dokumentären

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★½
Edit this entry  
03
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Survivalist

The Survivalist

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★½
Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★
Edit this entry