Sort by

Andy has logged 29 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pinocchio: A True Story

Pinocchio: A True Story

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ronny Chieng: Speakeasy

Ronny Chieng: Speakeasy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Possibilia

Possibilia

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Satoshi Kon: The Illusionist

Satoshi Kon: The Illusionist

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gilbert

Gilbert

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
After Parkland

After Parkland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bubble

The Bubble

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry