Aneesh has logged 382 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Good Girls

The Good Girls

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mutant Girls Squad

Mutant Girls Squad

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Kapoor & Sons

Kapoor & Sons

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hungama

Hungama

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Bhagam Bhag

Bhagam Bhag

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Luck by Chance

Luck by Chance

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bombay Velvet

Bombay Velvet

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hera Pheri

Hera Pheri

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rurouni Kenshin: The Beginning

Rurouni Kenshin: The Beginning

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Rurouni Kenshin: The Final

Rurouni Kenshin: The Final

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jewel Thief

Jewel Thief

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Way We Are

The Way We Are

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry