Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • The Face of Another

  The Face of Another

  Yönetmene önce sitemimi ileteyim sonra rahatça överim. (merak etmeyin böyle filmlerin spoiler'ı olmaz) "benim için" dünyanın en iyi filmlerinden biri bile olabilecek bir kapasiteyi harcadığından dolayı sana dargınım bay Teshigahara. Meşhur bir psikiyatristten, merdiven altı bir estetisyen yaratılmasa ve o son yarım saatte yüz yıllık eşini sadece maske ile kandırmaya çalışma gibi saçmalığa girişmese; ciddi söylüyorum yeni bir Persona'dan bahsedebilirdim. ama böyle de güzel filmler listeme kabul ediyorum

  Öncelikle filmde müzik ve ses kullanımı bile aşırı doğal. NBC ve türevlerinde…

 • The Baader Meinhof Complex

  The Baader Meinhof Complex

  Ufak eleştirimi en başa sıkıştırayım... Kötü yönetilmiş son yarım saati ve bir tutam biyografi klişeleri filmi başyapıttan alıkoyuyor. Peki bu filmi izlenmez mi kılıyor? Asla. Hatta politikal olarak daha da hırslandığım bir anda bu filme 4 yıldız vererek, favorites bölümüme de yollayabilirim. Neden böyle düşünüyorum: çünkü Nazileri ve doğu almanya baskıcı rejimini görmüş bu insanlar dünyanın hiçbir yerinde görmediğim kadar ağır sol görüşlü bir film çekmişler. Bizde böyle bir şey yapabilmek cesaret gerektiriyor, korkunç cesaretiniz olsa bile eseriniz yayınlanmıyor. Yakaladığı muhteşem dönem atmosferiyle sloganlar atmaktan çekinmeyen filmimiz aslında bizlere şunu söylüyor : "gençler", zincirlerinizden başka kaybedecek bir şeyiniz yok.

Popular reviews

More
 • Midsommar

  Midsommar

  This review may contain spoilers. I can handle the truth.

  Neredeyse The shining ile filan aynı puan alacakmış. Görüyorum herkes sevmiş ancak sinemadan şimdi çıkarak sıcağı sıcağına biraz can sıkmaya çalışacağım. Çünkü bu puanların adaletsizlik olduğunu düşünüyorum.
  Birincisi film kesinlikle çalıntı. Evet alıntı değil, esinlenme değil. ÇA-LIN-TI. 1973 yapımı The Wicker Man filmindeki polis yerine öğrenciler gelmiş ve aynısını çekmişler. Tabi daha kalitesizi ve saçması.
  İkinci husus. Filmin anlamı. Durmadan Komün komün diye bas bas bağırdılar. Bunu üzülerek planlı buluyorum. Komunizmin bireyciliği öldürmesi üzerine yapılmış bir film. Hatta öyle ki…

 • Mortal World

  Mortal World

  This review may contain spoilers. I can handle the truth.

  Abiler ablalar kardeşler yapmayın bu puanlar ne böyle. Bazı sahnelerde başkasının yerine utanıp ekrana bakamadım, siz ise başyapıt filmlerle aynı puanı vermişsiniz. Tamam hepimiz Ali Atay, Ahmet Mümtaz, Sarp Apak filan seviyoruz da onlar bir iş yapınca sevmek zorunlu mu? O kadar alelade bir film ki yaklaşık 3 tane kritik çatışma başlangıcı gösterilip sonu gösterilmeden geçildi yani orada ne oldu onlarca saldırganı nasıl atlattılar cevap yok, evet absürd komedidir de 1920 model minibüsten geçmeyen kurşunlar diğer sahnede nasıl evden geçti cevap yine yok... Böyle bir sürü absürdlüğün bir tık ötesi saçmalık dolu. Merve mermer filan cringeliğine hiç giremiyorum.