RSS feed for Gabriel
  • The Place Beyond the Pines

    The Place Beyond the Pines

    ★★★★½

    This film would have been so much better with Ryan Gosling in the entire runtime but for what it is it was a pretty good film. It definitely lost steam in the last act and tries to juggle too many stories and plot lines but the parts with Ryan Gosling were masterful.

  • Thunder Road

    Thunder Road

    ★★★★½

    One of the most beautiful films I’ve ever seen, wholly original. We need more films like this one.

  • The Machinist

    The Machinist

    ★★★★

    Beautiful looking cinematography.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    Amazing cinematography and great cyber punk soundtrack.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★½

    Yo that David Bowie song kept making me dance it was great, great writing and performances, can’t believe I haven’t seen this film before.

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★★★½

    It felt kinda melancholic at the end, the second time around?

  • The Crow

    The Crow

    ★★★★½

    Brandon Lee is such a badass in this film, it's a shame he left us so soon. I also get some hard 90’s mtv vibes from this film. Great soundtrack too.

  • Revolutionary Road

    Revolutionary Road

    ★★★★

    This film is haunting, such great performances and a tragic story.

  • The Meaning of Life

    The Meaning of Life

    ★★★★

    The Meaning of Life doesn’t compare to The Holy Grail but it’s a damn good watch with funny skits and a very catchy theme song.

  • Gattaca

    Gattaca

    ★★★★½

    I fucking loved this film, it’s such a deep experience that goes beyond any small things in life. To me Gattaca is about dreams and doing the impossible which I think is a really inspirational message, I just loved everything about it.

  • Stronger

    Stronger

    ★★★★

    I don’t know how Jake Gyllenhaal didn’t get an Oscar or at least a fucking nomination.

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★

    Damn that ending, sent chills down my spine.