RSS feed for vic
  • Bacurau

    Bacurau

    ★★★★★

    Um filme como esse nunca foi tão necessário, TIMING PERFEITO! A vontade que me deu de decaptar o bolsonaro por estar entregando nosso país de bandeja.


    MATE UM FASCISTA!!!!!!!!

  • Lady Day at Emerson's Bar & Grill

    Lady Day at Emerson's Bar & Grill

    ★★★½

    six time tony award winner audra mcdonald

  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★

    renata and bonnie, thank you for everything!


    RESEASE THE ARNOLD CUT!!!!!

  • Certified Copy

    Certified Copy

    ★★★★½

    juliette binoche speaking french, english and italian is my religion

  • Lola

    Lola

    ★★★½

    I wish I could live in the magical and delightful world of jacques demy

  • Pain and Glory

    Pain and Glory

    ★★★★★

    Life meets art. 

    “El amor no es suficiente. El amor no basta para salvar a la persona que amas.”

    “Los que han cambiado son tus ojos, la película es la misma.”

    ”El cine me salvó la vida.”

    His is pain is shown in such a marvelous and melodramatic way, as an Almodóvar film should be. 
    His portrayal of life combining art, lgbt+, religion, childhood, drugs, love, psychological questions, and the importance of women around him, which are classic Almodóvar thematics,…

  • Two Days, One Night

    Two Days, One Night

    ★★★★½

    MARION COTILLARD BRAVO!

  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★★★

    I said thank youuuuuu for Monterey 5 come back!

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★½

    still mad about the fact they didn’t give miss 2 time tony winner christine baranski a solo number, the disrespect!

  • Random Harvest

    Random Harvest

    ★★★★

    M Y  H E A R T

  • Magnificent Obsession

    Magnificent Obsession

    ★★★½

    watching all that heaven allows (1955) set up my hopes too high for any kirk melodrama

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    have you ever felt hugged by a movie?