Sort by

Angelo has logged 65 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fury

Fury

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
In Fabric

In Fabric

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hairdresser's Husband

The Hairdresser's Husband

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Viramundo

Viramundo

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Year My Parents Went on Vacation

The Year My Parents Went on Vacation

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
The Man That Was Turned into Juice

The Man That Was Turned into Juice

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Postman

The Postman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
Thirst

Thirst

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Son of the Bride

Son of the Bride

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Aura

The Aura

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Protector

The Protector

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
10
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★½
Edit this entry