• Turning Red

    ★★★★½

  • Kimi

    ★★★★

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Nineteen on Fire

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • Marvelous and the Black Hole

    ★★★★½

  • Dr. Bird's Advice for Sad Poets

    ★★★★★

  • Bobo the Monkey

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Beethoven In Beijing

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • The Call of the Wild

    ★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★½

  • Model Citizen

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Thirsty

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Saturday Fiction

  • American Factory: A Conversation with the Obamas

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • asdfmovie12

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Hair Love

    ★★★★½

  • SHOP: A Pop Opera

  • Wishing Apple

  • Anima

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Dead End

    ★★★★½

  • Rilakkuma and Kaoru

  • After

    ★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Greener Grass

    ★★★★

  • The Great Hack

  • American Factory

  • The Farewell

    ★★★★★

  • A Dog's Way Home

    ½

  • Escape Room

    ★★

  • The future

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★½

  • Mary Queen of Scots

  • On the Basis of Sex

  • Bohemian Rhapsody

  • Malacostraca

    ★★★½

  • Uncanny Valley

  • The Favourite

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

  • asdfmovie11

  • A Land Imagined

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

  • Mission: Impossible - Fallout