Sort by

Andreas has logged 125 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncle

Uncle

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psychosia

Psychosia

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Wounds

Wounds

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Sombre

Sombre

1998
×
Edit this entry  
23
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Piercing

Piercing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Becoming Astrid

Becoming Astrid

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry