Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
Edit this entry  
11
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★
Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Hook

Hook

1991
×
★½
Edit this entry  
06
The Mission

The Mission

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Something to Talk About

Something to Talk About

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★½
Edit this entry  
27
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★
Edit this entry  
27
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
24
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★
Edit this entry  
17
Gattaca

Gattaca

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★½
Edit this entry  
14
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★½
Edit this entry  
10
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
Edit this entry  
07
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★
Edit this entry  
06
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★½
Edit this entry  
05
True Crime

True Crime

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★½
Edit this entry  
03
Payback

Payback

1999
×
Edit this entry  
03
Music of the Heart

Music of the Heart

1999
×
Edit this entry  
02
American Pie

American Pie

1999
×
½
Edit this entry  
31
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Strangers with Candy

Strangers with Candy

2006
×
★★
Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★½
Edit this entry  
24
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★½
Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Edit this entry  
22
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dogma

Dogma

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lake House

The Lake House

2006
×
Edit this entry  
20
The Haunting

The Haunting

1999
×
★½
Edit this entry  
19
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry