Sort by

Rembrandt Q has logged 30 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Singham

Singham

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost, Lost, Lost

Lost, Lost, Lost

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Stolen Children

The Stolen Children

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dhoom 2

Dhoom 2

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry