Sort by

Rembrandt Q has logged 46 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anna Lucasta

Anna Lucasta

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Lost River

Lost River

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dope

Dope

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Lava

Lava

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kadosh

Kadosh

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Iris

Iris

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night Catches Us

Night Catches Us

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eega

Eega

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
Read the review Edit this entry  
08
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Coming to America

Coming to America

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Samurai Spy

Samurai Spy

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Five Heartbeats

The Five Heartbeats

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Speak

Speak

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Undertow

Undertow

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Jumper

Jumper

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Welcome to the Rileys

Welcome to the Rileys

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★
Read the review Edit this entry