Rembrandt Q has logged 360 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Youth

Youth

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Mumbai Diaries

Mumbai Diaries

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chocolate

Chocolate

2008
×
★★
Edit this entry  
19
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Haider

Haider

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Sholay

Sholay

1975
×
★★★
Edit this entry  
18
Exiled

Exiled

2006
×
★★
Edit this entry  
16
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
½
Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mrs. Fang

Mrs. Fang

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bluebeard

Bluebeard

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Estás vendo coisas

Estás vendo coisas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dislocation Blues

Dislocation Blues

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Come Swim

Come Swim

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vishwaroopam

Vishwaroopam

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
Edit this entry  
08
1: Nenokkadine

1: Nenokkadine

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Baby

Baby

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry