Sort by

Rembrandt Q has logged 343 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★½
Edit this entry  
30
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
Read the review Edit this entry  
30
A Night Full of Rain

A Night Full of Rain

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Power of Nightmares

The Power of Nightmares

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cinévardaphoto

Cinévardaphoto

2004
×
Edit this entry  
27
The Nymph

The Nymph

1996
×
★★
Edit this entry  
27
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ferdinando and Carolina

Ferdinando and Carolina

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
El Valley Centro

El Valley Centro

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Poulette's Chair

Poulette's Chair

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★½
Edit this entry  
12
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Jade

Jade

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★
Edit this entry  
09
The Mad Monk

The Mad Monk

1993
×
Edit this entry  
07
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
300

300

2006
×
★½
Edit this entry  
06
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
½
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★
Edit this entry  
02
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★½
Read prior review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Beyond the Mat

Beyond the Mat

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
Edit this entry  
22
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
Read the review Edit this entry  
22
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry