Anika has logged 454 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Yeti: A Love Story

Yeti: A Love Story

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho Beach Party

Psycho Beach Party

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Carnival

The Devil's Carnival

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Damn Yankees!

Damn Yankees!

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Valmont

Valmont

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Putting It Together

Putting It Together

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
He Said, She Said

He Said, She Said

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Broadway Idiot

Broadway Idiot

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

2013
×
Edit this entry  
03
The Trail to Oregon!

The Trail to Oregon!

2015
×
Edit this entry  
02
Firebringer

Firebringer

2016
×
Edit this entry  
02
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Unfriended

Unfriended

2014
×
★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Keanu

Keanu

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cherry Pop

Cherry Pop

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buy the Ticket, Take the Ride

Buy the Ticket, Take the Ride

2006
×
Edit this entry  
22
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gossip

Gossip

1953
×
Edit this entry  
19
Social-Sex Attitudes in Adolescence

Social-Sex Attitudes in Adolescence

1953
×
Edit this entry  
19
The Terrible Truth

The Terrible Truth

1951
×
Edit this entry  
19
Perversion for Profit

Perversion for Profit

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Eating Habits

Good Eating Habits

1951
×
Edit this entry  
19
Are You Popular?

Are You Popular?

1947
×
Edit this entry  
19
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cockettes

The Cockettes

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry