Sort by

anjy 🌻 has logged 42 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Buongiorno

Buongiorno

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
20
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
1995

1995

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fading Memories

Fading Memories

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Waiting

Waiting

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wet Hot American Summer: Ten Years Later

Wet Hot American Summer: Ten Years Later

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Wet Hot American Summer: First Day of Camp

Wet Hot American Summer: First Day of Camp

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Bratz

Bratz

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Accident

Accident

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Boy

Boy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry