• After

    After

    ½

    you know, there are such films that are so bad that they are good, but this one is bad, very very bad

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★

    Patrick Verona is not real and that's the problem

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    it's not my favorite film of 2022 but it's definitely the best

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★½

    I wish I had seen this movie in theaters because sometimes you want to see a really good blockbuster and not all those superhero movies and stuff like that. Top Gun: Maverick is exactly what my soul needs

  • Causeway

    Causeway

    ★★★★

    I don’t even know why this film and Jennifer Lawrence and Brian Tyree Henry in particular have not yet been nominated for all possible awards

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★★

    and the Oscar goes to Florence Pugh for her wonderful performance like she is happy to be on the same set with Olivia Wilde and Harry Styles

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★

    I think that Cate Blanchett is Meryl Streep of our generation therefore she will get her third Academy Award for TÁR

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★★

    it’s just the best version of Belfast (2021)

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★½

    it’s so illogical but SO cool

    Snowpiercer 2022 version 

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★

    since the 4th season of Succession did not appear on TV in 2022, the lack of dark comedies and satires on rich people had to be filled with Triangle of Sadness and The Menu

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★★

    as a Succession fan, I like this one

  • All That Jazz

    All That Jazz

    ★★★★½

    Bye-bye, life

    Bye-bye, happiness

    Hello, loneliness.