Anna has logged 340 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
If I Had a Million

If I Had a Million

1932
×
Edit this entry  
30
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Lovelier

You Were Never Lovelier

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Castle Keep

Castle Keep

1969
×
Read the review Edit this entry  
26
The Kiss of the Vampire

The Kiss of the Vampire

1963
×
★½
Edit this entry  
26
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
22
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Edit this entry  
22
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Night Has a Thousand Eyes

Night Has a Thousand Eyes

1948
×
Edit this entry  
18
I Could Go on Singing

I Could Go on Singing

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Producers

The Producers

1967
×
Edit this entry  
16
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Words

Bad Words

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
The Legend of the Holy Drinker

The Legend of the Holy Drinker

1988
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
Read the review Edit this entry  
09
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Edit this entry  
07
A Time to Love and a Time to Die

A Time to Love and a Time to Die

1958
×
★★★
Edit this entry  
04
Saturday's Children

Saturday's Children

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
Read the review Edit this entry  
25
Hearts of the West

Hearts of the West

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
The Gay Deception

The Gay Deception

1935
×
Read the review Edit this entry  
23
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our Modern Maidens

Our Modern Maidens

1929
×
Edit this entry  
22
We're Not Dressing

We're Not Dressing

1934
×
Read the review Edit this entry  
20
Three Little Words

Three Little Words

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reducing

Reducing

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Susan Lenox (Her Fall and Rise)

Susan Lenox (Her Fall and Rise)

1931
×
Read the review Edit this entry  
17
The Unholy Three

The Unholy Three

1930
×
Read the review Edit this entry  
17
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
Read prior review Edit this entry  
15
Voices

Voices

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Four Nights with Anna

Four Nights with Anna

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Side Street

Side Street

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
Edit this entry  
09
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cardboard Lover

The Cardboard Lover

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Single Standard

The Single Standard

1929
×
Read the review Edit this entry  
06
Love

Love

1927
×
Read the review Edit this entry  
04
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
Read the review Edit this entry  
02
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Accent on Youth

Accent on Youth

1935
×
Edit this entry  
29
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Train

The Train

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry