Anna has logged 35 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★½
Edit this entry  
26
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christine

Christine

1983
×
Edit this entry  
23
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Opera

Opera

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
Edit this entry  
21
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
Edit this entry  
20
Carefree

Carefree

1938
×
★★★★
Edit this entry  
19
Abschied

Abschied

1930
×
★★★½
Edit this entry  
19
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★½
Edit this entry  
18
Babes on Broadway

Babes on Broadway

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Robin and the 7 Hoods

Robin and the 7 Hoods

1964
×
Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
Read the review Edit this entry  
16
Safety in Numbers

Safety in Numbers

1930
×
Edit this entry  
16
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Flamingo Road

Flamingo Road

1949
×
Edit this entry  
07
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Platinum Blonde

Platinum Blonde

1931
×
★★★
Edit this entry  
04
Models

Models

1999
×
Edit this entry  
04
Happy End

Happy End

2017
×
★★
Edit this entry  
04
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
Edit this entry  
01
Lassie Come Home

Lassie Come Home

1943
×
★★★
Edit this entry  
01
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
Edit this entry  
01
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
01
Seven Days' Leave

Seven Days' Leave

1930
×
Edit this entry