Sort by

Anna has logged 194 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moon Over Parador

Moon Over Parador

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dhobi Ghat

Dhobi Ghat

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frailty

Frailty

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Margaret

Margaret

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Beach

The Beach

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
Edit this entry  
29
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
Edit this entry  
25
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry